Slivenec

Tato odlehlejší část Prahy se v nedávných časech stala – a stále více stává – zajímavou lokalitou a to nejen díky poměrně klidnému rázu vesnice na okraji Prahy, ale hlavně odklonu těžké kamionové dopravy z  blízké Barrandovské spojky, rychlostní silnice R1 a Jižní spojky.

Velmi dobrá dopravní dostupnost, slušná vnitřní infrastruktura a tišší atmosféra vsi byly myslím hlavními důvody investora ke koupi domu. Vzhledem k ne příliš kvalitně odvedené práci stavební firmy při výstavbě domu a též zubu času bylo nutno přistoupit k výrazné rekonstrukci domu, a to jak v interiéru, tak exteriéru. O nový háv si řekli nejen koupelny, pokoje a společné prostory, ale i terasy, topný systém, zahrada a zašlá fasáda. Dům není rozhodně z nejmenších, má přes 600 m2, a tudíž bylo nezbytně nutné předem vše upravit a nastínit v projektu a vizualizaci dílčích prostor, což se stejně ukázalo v některých případech jako nedostačující právě z hlediska nekvalitně odvedených prací. Prostě tam, kde byste si řekli, že se zachová stávající stav, bylo nutné přistoupit k radikálním úpravám, což byl třeba případ zahrady, teras kolem domu a zavlažovacího systému.

Charakter exteriéru domu určil i charakter interiéru, tedy velmi jednoduchý, moderní střih, čisté linie a světlost. Bílá barva domu a výrazné prosvětlení vnitřních prostor dovolily použití a kombinaci barev, které zjemňují přece jen výraznost bílé barvy a dovolují hravější přístup k tvorbě. Nutnost precizní práce s detaily, kdy v takto pojatém čistém střihu vyvstanou každé drobné odchylky, si vyžádala enormní časové i psychické nasazení, neboť některé detaily se museli přepracovat, ale celkové dopracování domu tuto námahu zvláště ve velmi teplých letních dnech korunovalo. O tomto domě se dá říci, že finanční prostředky a úsilí mohou spolu s trpělivou prací přinést doslova gurmánský požitek z bydlení.