Služby

Jak vypadá spolupráce klienta a bytového architekta? Proč vůbec využívat tyto služby? A je to opravdu nutné? Musíme jít právě cestou Taodesignu? Pokusím se na tyto otázky odpovědět.

Pro začátek si vezmu na pomoc příměr. Když si jde člověk koupit auto, zajímá ho nejen barva, tvar či velikost, ale i spotřeba, životnost, hlučnost, spolehlivost, bezpečnost, nákladnost provozu a výše prvotní investice, chování vozu za jízdy, komfort obslužnosti pro další členy rodiny a spousta dalších aspektů, jež jsou ryze individuální podle osobnosti zákazníka. Je to obrovský soubor informací, které běžný člověk, jenž v oboru nepracuje, nezná a znát nemůže. A protože nákup nového auta není investice nijak zanedbatelná, raději se o dalším postupu poradí. Myslím, že s interiérem je to stejné, jen ta případná investice může být o řády vyšší. Ba co víc, auto, pokud sáhnete vedle, můžete prodat, kdežto s interiérem vašeho bytu či domu to už tak lehce nejde. A některá rozhodnutí jsou fatální. Nejde o to, přesvědčit pak sebe sama, že je to příjemný prostor k žití, ale je zapotřebí ten příjemný prostor vytvořit. Naše bydlení je pro nás velmi důležité a jako takové si zasluhuje přinejmenším odbornou konzultaci, často pak řešení komplexní.

Potud odpověď na druhou a třetí otázku. A ta první? Na začátku klientovi a architektovi spolupráce je společný rozhovor, při kterém sdělujete svůj náhled na prostředí, v němž je vám dobře, a společně tak nacházíme styčné body pro tvorbu vlastního interiéru. Sděluji své zkušenosti, postupy, náhledy, prohlížíme si různé realizace či návrhy a vy si přitom utváříte názor na mou prospěšnost vašemu záměru. Dále je stanovena cena projektu, která závisí na rozloze interiéru, jeho členitosti a náročnosti zpracování. Minimální cena je 10 000 Kč, orientační 800 Kč/m2, ale vždy se vztahuje ke konkrétnímu prostoru a je výsledkem oboustranné dohody. Tento vstupní rozhovor není zpoplatněn. Pokud klient souhlasí s vypracováním projektu, vypracuje se studie, se kterou se dále pracuje až do vytvoření konkrétní a konečné verze. Součástí této studie jsou barevné vizualizace interiéru, půdorysné řešení s technickými parametry projektu a odhadová cena realizace. Součástí ceny je i konzultace o případných dodavatelích a postupu realizace prací.

Dále je možný stavební a realizační dozor či komplexní dodávka na klíč, vše záleží na požadavcích a přáních klienta.

Odpověď na poslední otázku položenou v úvodu jsem si nechal až na konec. Nemusíte nic. Jen můžete. Vše běží svou cestou. Stejně jako nemůžete přestat dýchat, ani já nemohu přestat vnímat prostor v celé jeho komplexnosti, tedy jako soubor navzájem na sebe působících energií. Myslím, že každý vnímá prostor svým způsobem, někdo pocitově, někdo intuitivně, někdo organizačně. Ale cítění máme všichni, jen to vyjadřujeme jinak.

Možnosti spolupráce:

1. Odborné konzultace bez vypracování projektu – 800 Kč/hodina
2. Feng-shui – konzultace – 800kč/hodina
3. Vypracování projektu – 800 Kč/m2
4. Stavební a realizační dozor – 800 Kč/hodina či dohodou

Tyto tři finanční sazby jsou hlavně orientační, každý byt, dům, prostor má své nároky a také klient je pokaždé jiný. Jde hlavně o spolupráci a důvěru, bez nichž jakákoli finanční stránka věci postrádá smyslu.

5. Postupné práce:

  • zednické
  • instalatérské
  • elektro
  • sádrokartonářské
  • malířské
  • lakýrnické
  • obkladačské
  • montáž nábytku
  • zahradnické práce

6. Komplexní realizace interiéru – smlouva o dílo s přesnou cenovou kalkulací a termíny. Cena se skládá ze samostatné kapitoly vypracování projektu a vizualizace, kapitoly rekonstrukční práce a kapitoly dodávky vybavení interiéru. Dle mého názoru, je to přehledné a umožňuje to klientu velkou míru přehlednosti a variability. Například již má osvědčenou stavební firmu, můžeme tedy vypracovat společně projekt, firma provede rekonstrukci pod autorským dohledem – tato část bude plně v režii klienta -  a následně dodám dohodnuté vybavení interiéru. Či naopak, provede se i rekonstrukce a dodávka vybavení bude plně v režii klienta.